YouTube reklam engelleyicilere savaş açtı!

Platformun, dünya çapındaki izleyicilere reklam sunmasını engelleyen eklentilerin, uzantıların ve programların kullanımına karşı mücadelesinde elinden geleni yaptığını Engadget’a doğruladı.

YouTube bu yılın başlarında reklam engelleyicilerin kullanımına yönelik sıkı önlemler almaya başladı. Başlangıçta kullanıcılara bunun web sitesinin Hizmet Koşullarına aykırı olduğunu söyleyen açılır pencereler gösterdi ve ardından insanların bunu okuduğundan emin olmak için bu bildirimlere bir zamanlayıcı koydu. Haziran ayına gelindiğinde daha agresif bir yaklaşım benimsedi ve izleyicileri, reklam engelleyicilerini devre dışı bırakmadıkları sürece üçten fazla video oynatamayacakları konusunda uyardı. Bu, kullanıcıları reklamları etkinleştirmeye veya web sitesinin artık tüm kullanıcı tabanını kapsayacak şekilde genişlettiği YouTube Premium’u denemeye teşvik etmeyi amaçlayan “küçük bir deneydi”.

YouTube reklam engelleyicilere savaş açtı!

İnsanlar bu gelişmeden hiç memnun değiller ve şikayetlerini Reddit gibi sosyal ağlarda dile getiriyorlar. Sonuçta reklamları etkinleştirmek istemiyorlarsa videoları kesintisiz izleyebilmelerinin tek yolu YouTube Premium aboneliği için ödeme yapmak.

Web sitesi, Premium’un aylık ücretlerini Temmuz ayında 12 dolardan 14 dolara çıkardı. YouTube Premium aynı zamanda kullanıcılara çevrimdışı görüntüleme, arka planda oynatma ve daha yüksek kalitede 1080p akışa erişim olanağı da sunuyor ancak reklamsız bir deneyim isteyenler için bu hizmet çok daha pahalı olabilir. Platform, belirli Avrupa bölgelerinde Premium Lite adı verilen daha uygun fiyatlı bir seçenek sunuyordu ve videolardan reklamları kaldırmanın maliyeti ayda yalnızca 7 euro idi. Ancak Lite’ı hiçbir zaman dünya çapında kullanılabilir hale getirmedi ve sonuçta ekim ayının sonunda bu seçeneği ortadan kaldırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir