Yunanistan’da muhalefet partisi lideri saldırıya uğradı

Yunanistan muhalefetinde yer alan Mera25 Partisi’nin lideri Yanis Varufakis, Cuma akşamı Atina’nın Eksarhia semtinde yemek yediği restoranın önünde kimliği belirlenemeyen kişilerce darbedildi.

İlk yardım için başkentteki Evangelismos Hastanesine başvuran Varufakis’in burnunda kırık tespit edildi.

Mera 25’ten yapılan açıklamaya göre, Varufakis Avrupa’da Demokrasi Hareketi’nden (DiEM25) siyasetçilerle birlikte yemek yerken bir grup saldırgan, hakaretler ederek kendisini dışarı çağırdı. Saldırganlar, yanlarına konuşmaya gelen Varufakis’i darbetti.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Şiddetin demokrasimizde yeri yoktur. Kurumlarımızı ve değerlerimizi rencide eder, birlikteliğimizi zedeler” ifadelerini kullandı.

Hem iktidardaki hem de muhalefetteki siyasi partiler ve çok sayıda politikacı saldırıyı kınadı.

Vatandaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, Varufakis’le telefonda görüşerek, Yunan polis teşkilatının saldırganların bir an evvel yakalanması için çalışacağını ifade etti.

Ekonomist ve siyasetçi kimlikleri ile tanınan Varufakis, 2015 genel seçimlerinde Radikal Sol İttifak Partisi (SYRIZA) milletvekili olarak parlamentoya girerek, SYRIZA iktidarının maliye bakanı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir