İsveç’in NATO’ya katılım protokolü 16 Kasım’da Dışişleri Komisyonu’nda görüşülecek

TBMM Dışişleri Komisyonu, İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifini 16 Kasım’da görüşecek.

AA’nın aktardığına göre, AK Parti Ankara Milletvekili Fuat Oktay’ın başkanlığında toplanacak komisyon, İsveç’in NATO’ya katılım protokolüne ilişkin kanun teklifini ele alacak. Komisyon, toplantıda bazı uluslararası anlaşmalara yönelik kanun tekliflerini de görüşecek.

ERDOĞAN, 23 EKİM’DE İMZALAYARAK MECLİSE GÖNDERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Ekim Pazartesi günü İsveç’in NATO’ya katılım protokolünü imzalayarak meclise göndermişti. Protokol, Milli Savunma Komisyonu ve Dışişleri Komisyonu’nda görüşüldükten sonra Genel Kurul’a gelecek.

Protokolün yürürlüğe girmesi, yani İsveç’in NATO üyeliğine Türkiye tarafından onay verilmesi için, TBMM Genel Kurulu’nca onaylanması gerekiyor. Öte yandan, Dışişleri Komisyonu’nun tali komisyon olan TBMM Milli Savunma Komisyonu’nun yapacağı değişiklik ve önerilere uyma zorunluluğu bulunmuyor.

Komisyon aşamasının tamamlanmasının ardından, katılım protokolü Genel Kurul gündemine alınacak ve Danışma Kurulu’nda alınan karar doğrultusunda da görüşülecek. Oylamada nitelikli çoğunluk aranmadığından, karar yeter sayısı olan 151 milletvekilinin “evet” demesi protokolün onayı için yeterli olacak. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir