İsrail kabul etti… Hizbullah’tan fragman… ABD İsrail’le ters düştü… Hamas’tan rehine açıklaması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’e karşı “Aksa Tufanı Operasyonu” adıyla kapsamlı bir saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da karşılık olarak Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanını başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 317’si asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’de el-Kassam Tugaylarının elinde 240 İsrailli esir olduğunu kaydetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında 3 bin 542’si çocuk, 2 bin 187’si kadın olmak üzere 8 bin 525 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 643 kişinin yaralandığını bildirdi.

Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında ise 126 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli yaralandı.

İsrail bombardımanında Gazze’de 35, Lübnan’da bir gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail’in, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’de karadan sınırlı operasyonları genişletmeye başlayıp hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Gazze’de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusu tarafından hedef gösterildi.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 48 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

İLETİŞİM YİNE KESİLDİ

Filistin Telekomünikasyon Şirketi Paltel, sabaha karşı Gazze Şeridi’ndeki iletişimin ve internetin tamamen kesildiğini duyurdu.

İKİ ÜLKE BÜYÜKELÇİSİNİ GERİ ÇAĞIRDI

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro ve Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, İsrail’in Gazze’de devam eden saldırıları nedeniyle Tel Aviv Büyükelçilerini istişarelerde bulunmak amacıyla geri çağırdı.

İNSANİ YARDIM TAŞIYAN 59 TIR DAHA GAZZE’YE ULAŞTI

İsrail saldırıları altındaki Gazze’ye insani yardım taşıyan 59 tır daha ulaştı. Böylece Gazze’ye 7 Ekim’den bu yana gönderilen yardım tırı sayısı 217 oldu.

İSRAİL ORDUSU KABUL ETTİ

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, düzenlediği basın toplantısında Gazze Şeridi’ndeki Cibaliya Mülteci Kampı’nda iki binanın yıkıldığı ve çok sayıda sivilin can verdiği saldırıyı kendilerinin düzenlediğini söyledi.

SAVE THE CHILDREN: DEHŞETE DÜŞTÜK

İngiltere merkezli sivil toplum örgütü Save The Children’ın (Çocukları Kurtarın) Filistin Direktörü Jason Lee, İsrail’in hava saldırısı düzenlediği Gazze’deki Cibaliya Mülteci Kampı’ndaki yıkımı görünce dehşete düştüklerini belirtti.

BM’DEN BATI ŞERİA UYARISI

Avrupa Birliği (AB), Batı Şeria’da Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere uyguladığı şiddetin çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine yol açtığını belirterek, durumun kontrolden çıkabileceği, acil tedbirler gerektiği uyarısında bulundu.

ABD “REFAH” İÇİN ZORLUYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in kuşatması altındaki Gazze Şeridi’ne yardım kamyonlarının erişimi ve ABD vatandaşlarına ulaşılması için Refah Sınır Kapısı’nın açılmasına odaklandıklarını bildirdi.

ABD İSRAİL’LE TERS DÜŞTÜ

Öte yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, ABD’nin, “Filistinlilerin Gazze dışına zorla yerleştirilmesini” desteklemediğini belirtti.

HAMAS’TAN REHİNE AÇIKLAMASI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, ellerindeki bazı yabancı uyruklu esirleri Gazze’de tutmak istemedikleri için serbest bırakacaklarını aracılara bildirdiklerini açıkladı.

HİZBULLAH’TAN FRAGMAN

Hizbullah, Hasan Nasrallah’ın Cuma günü yayınlanacak konuşmasından görüntüler yayınladı. Videoda, İsra suresinin 4 ve 5. ayetleri okunuyor.

İsra 4 ve 5: Biz İsrâiloğulları’na kitapta şunu bildirdik: Doğrusu siz yeryüzünde iki kez bozgunculuk çıkaracak ve gerçekten büyük bir taşkınlıkla büyüklenip azacaksınız. Vakti geldiğinde kullarımızı üzerinize yollayacağız ve onlar sizi öldürmek için her tarafı didik didik arayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir