Başkent EDAŞ’tan Batı Karadeniz’deki Enerji Nakil Hattı Yatırımlarında Rekor Hedef

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş (Başkent EDAŞ) engebeli ve dağlık yapısıyla yeni enerji hattı yapımının zor olduğu Batı Karadeniz’de devreye aldığı projeleriyle, bölgede bugüne kadar gerçekleştirdiği yatırımlarda rekora koşuyor.

Son yıllarda elektrik dağıtım şirketlerinin kırsalda yeni hat tesis etmesinin önünü açan hukuki ve teknik düzenlemelerin de desteğiyle Başkent EDAŞ, 2023 yılı sonuna kadar Bartın, Karabük, Kastamonu ve Zonguldak’ta 831 milyon, 2025 yılı sonuna kadar ise, yaklaşık 3,5 milyar liralık rekor yatırıma ulaşmayı planlıyor.

Zorlu coğrafyasında kaliteli ve kesintisiz enerji hedefiyle çalışan Başkent EDAŞ, enerji arz güvenliği için kritik öneme sahip enerji nakil hatlarını yenilemeye ve ring amaçlı yeni enerji nakil hatları tesis etmeye devam ediyor.

Yeni hat uzunluğu Türkiye’nin kara sınırlarına denk

Bu kapsamda 2025 sonu itibariyle 2550 kilometrelik güzergâhta nakil hattı tesis etmeyi planlayan Başkent EDAŞ, söz konusu güzergâhın 2023 sonu itibariyle 792 km kısmını tamamlayacak.

Şirket hayata geçireceği toplam nakil hattı yatırımlarının 1218 kilometresini Kastamonu’da, 582 kilometresini Zonguldak’ta, 421 kilometresini Karabük’te ve 329 kilometresini de Bartın’da tesis edecek.

Böylece Başkent EDAŞ, 2 bin 753 kilometrelik Türkiye kara sınırına yakın uzunluktaki 2 bin 550 kilometrelik yeni enerji nakil hattı yapmış veya mevcut hatları yenilemiş olacak.

Türkiye’nin en uzun 2’nci şebekesi Başkent EDAŞ’ta

Başkent EDAŞ, Batı Karadeniz’de hizmet verdiği illere ek olarak Çankırı ve Kırıkkale ile ismini aldığı ve bu sene Başkent oluşunun 100’üncü yılı kutlanan Ankara’da hizmet veriyor. 

2022 sonu itibariyle bu 7 ilde 136 bin 18 kilometrelik bir hattın işletilmesinden sorumlu şirketin hatlarının 99 bin 322 kilometresi havai, 36 bin 696 kilometresi ise yer altı hatlarından oluşuyor. 

Başkent EDAŞ yer altına aldığı hatlarıyla Türkiye’nin en uzun 2’inci yer altı dağıtım hattı şebekesine sahip şirketi konumuna erişirken, hizmet verdiği 4 milyon 523 bin 134 kişiyle şirket tüketici sayısı ve hizmet verilen hat uzunluğu gibi alanlarda da yine Türkiye’deki en büyük 2’nci şirket durumunda yer alıyor.

Öte yandan Türkiye’deki en çok yatırım yapan dağıtım şirketleri arasında son yıllarda ilk sıralarda yer alan Başkent EDAŞ, 2020 yılında 1 milyar 692,4 milyon lira seviyesindeki yatırımını 2021 yılında 2 milyar 126,4 milyon liraya, 2022 yılında ise 2 milyar 100 milyon liraya yükseltmişti. 

 

Başkent EDAŞ Hakkında

Enerjisa’nın Toroslar EDAŞ ve AYEDAŞ ile Türkiye’deki 14 ilde 21 milyonu aşkın kullanıcıya hizmet veren 3 elektrik dağıtım şirketinden biri olan Başkent EDAŞ, 2009 yılından bu yana Ankara, Bartın, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Kırıkkale ve Zonguldak’ta faaliyetlerini sürdürüyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir