Bakan Akar ve Yunanistan Savunma Bakanı’ndan Hatay’da açıklamalar: Ege ve Akdeniz dostluk denizi olsun

MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hatay’da Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos ile bir araya geldi. Bakan Akar, davetlisi olarak Hatay’a gelen Yunan Savunma Bakanı Panagiotopoulos’u havalimanında karşıladı. Helikopterle kent üzerinde gerçekleştirdikleri incelemelerin ardından Akar ve Panagiotopoulos baş başa görüştü.

Hatay Afet Koordinasyon Merkezi’nde deprem sonrası yapılan çalışmalara ilişkin bilgilendirmenin ardından Akar ve Panagiotopoulos ortak basın toplantısı düzenledi.

“EGE VE AKDENİZ DOSTLUK DENİZİ OLSUN”

Bakan Akar’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Yunanistan ile barışçıl yöntemlerle sorunları çözebileceğimize inanıyorum. Komşu ülke olarak bizim sorunlarımız da dostluğumuz da çok boyutlu. Bizim beklentimiz yeni bir felaketi beklemeden yapıcı havanın devam etmesi.

Ege ve Akdeniz’in gerçekten dostluk denizi olması bizim samimi dileğimiz. Böylece Yunanistan ve Türkiye’de yaşayanların refah için yaşaması arzumuz. Bu önemli ve anlamlı ziyaretten dolayı, mevkidaşım Panagiotopoulos’a teşekkürlerimi sunuyorum. Depremden sonra katkılarından dolayı tekrar teşekkür ediyorum.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos’un açıklamaları şöyle:

Depremlerde hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajlarını bir kez daha iletmek istiyorum. Yunanistan ilk dakikalardan itibaren üzerine düşeni yapmıştır. Dostluğu göstermek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. İnsanlara dayanışma içerisinde olduğumuzda göstermek için elimizden geleni yaptık. Dayanışma çerçevesinde ziyaret önerisini kabul ettim. Hatay’daki felaketin yaralarını sarmak için gösterilen çabaları görme fırsatı buldum. Burada son derece zor bir durumla karşı karşıyayız. Doğal afette ülkeler arasında anlaşmazlıkların ne kadar küçük olduğunu gördük. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir