Adeta Parlıyor! Bu Altcoin Stablecoin Transferlerinin Merkezi Oldu

Dünyanın en büyük Blockchain’i değil elbette ama Tron (TRX) USDT içeren işlemler söz konusu olduğunda zemin kazanıyor. Aslında, yayın sırasında Google Trends, Tron ağındaki USDT’ye olan küresel ilginin bir önceki yıl Ethereum ağındaki USDT’ye olan kadar yüksek olduğunu gösteriyor.

Tron için ne anlama geliyor?

Bu eğilim, 35 milyar doların üzerinde yönetim altındaki varlığa (AUM) sahip Jersey Adası merkezli bir hedge fonu olan Brevan Howard tarafından yayınlanan “Stablecoin’lerin Amansız Yükselişi” başlıklı bir makale ile daha da destekleniyor. Makaleye göre, Ocak ve Ağustos 2023 arasında Tron hacmin %35’ini oluşturdu. Buna göre işlemlerin %37’sini ve aktif stablecoin adreslerinin %49’unu oluşturdu. 

Makalede benzer şekilde, stablecoin faaliyeti söz konusu olduğunda bir duruma daha dikkat çekiliyor. Ethereum’un (ETH) kaybı sadece Tron karşısında olmadı. Aynı zamanda Avalanche (AVAX) ve Polygon (MATIC) gibi diğer Blockchain’ler karşısında da azalışı söz konusu.

Tron’un büyümesi öncelikle gelişmekte olan pazarlardan kaynaklanıyor

Google Trends’e göre, Tron’un büyümesi ve Ethereum üzerindeki hakimiyeti öncelikle çok sayıda gelişmekte olan pazardaki faaliyetlerden kaynaklanıyor. Örneğin, İran, Rusya ve Ukrayna’da özel bir ilgi uyandırıyor. Geçtiğimiz 365 gün içinde Hollanda ve Avustralya’da da dikkat çekici şekilde daha popüler oldu. Buna karşılık, Ethereum ABD’deki hakimiyetini koruyor.

Tron’un Latin Amerika’da da giderek daha popüler olduğu bildiriliyor. Örneğin Arjantin’deki kaynaklar The Defiant’a stablecoin işlemlerinin %95 kadarının Tron kullanılarak gerçekleştirildiğini tahmin ettiklerini söyledi. Ayrıca bu eğilimin arkasındaki itici gücün düşük işlem maliyetleri ve yüksek hızın olduğunu belirttiler

TRX 2023 boyunca zemin kazanıyor

Stablecoin işlemleri için popülaritenin artmasıyla birlikte, TRX de son aylarda değer kazanmaya başladı. Fiyatı geçen yıl yaklaşık %60, son 24 saatte ise %3’ten fazla arttı. Buna göre Kriptokoin.com olarak baktığımızda 0,099 dolara yükseldi. Ayrıca 2021’in sonlarından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Tron’un yükselişine Tron Vakfı tarafından atılan bir dizi adım da eşlik ediyor. Ağustos 2023’te, Curve Finance ile ortaklık kurarak bu şirketin DEX’ini kendi ağına getirmiştir. Ayrıca, Ekim ayı başlarında zincir üzerindeki faaliyeti artırmak amacıyla Google Cloud ile de entegre oldu. Blockchain’in 2023’teki büyümesi, vakfın ve kurucusu Justin Sun’ın topluluk içinde kazandığı itibarla tam bir tezat oluşturuyor. Özellikle Sun tartışmalı bir figür olduğunu kanıtladı. Hatta Mart 2023’te kayıtsız menkul kıymetler sattığı iddiasıyla açılan bir SEC davasının hedefi haline geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir